Gelişimsel Araştırma Birimi

Gelişimsel Araştırma Birimi, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Engelliler Araştırma Enstitüsü bünyesinde hizmete açılmıştır. Gelişimsel Araştırma Birimi 1000 metrekare alan üzerine kurulmuş Türkiye’nin ilk gelişimsel araştırma birimidir. Gelişimsel Araştırma Biriminde pek çok araştırmanın yürütülmesi için çeşitli teknolojik donanımlarla gerekli alt yapı sağlanmıştır. Araştırma biriminin içerisinde insan davranışları gözlem laboratuvarı, hareket analizi laboratuvarı, teknoloji laboratuvarı, bireysel araştırma laboratuvarları, çok amaçlı bir araştırma laboratuvarı ve motor gelişim birimi bulunmaktadır.

İnsan Davranışları Gözlem Laboratuvarı

İnsan davranışları gözlem laboratuvarının gözlem alanı bölümü, 30 metrekare gözlem alanı ve ayrıştırılmış 12 metrekare kontrol odasından oluşmaktadır. Gözlem Laboratuvarı içerisinde ikisi sabit ikisi hareketli ve uzaktan kontrol edilebilir nitelikte yüksek çözünürlüklü görüntü sağlama özelliğine sahip 4 kamera, hassas mikrofon sistemi, laboratuvarın içerisinde farklı ses yüksekliklerinde ve farklı frekanslarda ses vermeyi sağlayan iki adet 1000w gücünde hoparlör, 14000btu gücünde inverter klima, parlaklığı uzaktan ayarlanabilir 12 adet aydınlatma ünitesi, ayarlanabilir dış panjur, dışarıdan, tavandan ve yerden gelebilecek sesleri izole etmek amacıyla akustik izolasyon kaplamaları bulunmaktadır. Bununla beraber laboratuvarın iç dizaynı oturma odası biçiminde dizayn edilmiş olup, tasarım araştırmanın ve araştırmanın gereksinimlerine göre değiştirilebilir biçimde hazırlanmıştır. İnsan davranışları laboratuvarı NOLDUS şirketi tarafından önerilen gözlem laboratuvarı dizaynlarının dünyadaki dördüncü örneği olarak öne çıkmaktadır.

İnsan davranışları gözlem laboratuvarının kontrol odası bölümünde ise, iki adet 27” monitör, bir adet iş istasyonu, bir adet 1000w amfilikatör, gözlem alanıyla iletişim kurmak için 2 takım kablosuz kulaklık ve mikrofon, 3 adet  gong mikrofon, bir adet diz üstü bilgisayar, bir adet baskı makinesi bulunmaktadır.İnsan davranışları gözlem laboratuvarının temel amacı, öncelikli olarak özel gereksinimli bireyler olmak üzere insan davranışlarının oluşumlarının, nedenlerinin ve bu davranışlara etki eden çevresel değişkenlerin, bağımsız gözlemciler tarafından yüksek geçerlikte ve gerek niceliksel gerekse de niteliksel olarak gözlenmesi ve analiz edilmesinin sağlanmasıdır. Bu amaçla laboratuvarda aşağıda kısa açıklamaları sunulan ve lisansları alınmış olan gözlem ve skorlama yazılımları kullanılmaktadır.

Noldus Observer XT

Noldus Observer XT, dünya üzerinde 20.000 den fazla araştırmacının gerek üniversitelerde gerekse de farklı araştırma merkezlerinde kullandığı, gözlem verilerinin  toplanması, analizi ve sunulmasında kullanılan kullanıcı dostu ve geliştirilebilir bir gözlem yazılımıdır. Noldus Observer XT, anne-çocuk etkileşimi, video oyunları, otizm, davranışsal değerlendirme, işlevsel değerlendirme, psikiyatrik vakalar, odak grup araştırmaları, Pazar araştırmaları gibi farklı dünya genelinde birçok alanda yapılan araştırmalarda kullanılmaktadır. Noldus Observer XT ile laboratuvar içerisindeki canlı kayıtların değerlendirilmesi yapıldığı gibi, dış mekanlarda ve farklı cihazlarla alınan görüntülerin analizi de yapılabilmektedir.

Noldus FaceReader Yüz okuma yazılımı

FaceReader dünya çapında 500'den fazla üniversite, araştırma enstitüsü ve şirket tarafından erişilebilirlik çalışmaları, psikoloji, eğitim araştırmaları, tüketici davranışları ve pazar araştırmaları gibi birçok alanda kullanılmakta olan bir yüz okuma ve analiz yazılımıdır. Face Reader yazılımı , anlık olarak alınan veya bir başka kaynaktan alınmış olan yüz görüntülerini  otomatik olarak 6 temel yüz ifadesinin yanı sıra nötr ifade olarak analiz edebilmektedir. Ayrıca katılımcıların bakışlarının yönünü, baş yönünü ve kişisel özelliklerini ekleyerek yapılacak analizi genişletebilmektedir.

Noldus Media Recorder Yazılımı

Noldus Media Recorder Yazılımı araştırmalar için gerekli olan video kayıtlarının alınması, alınan kayıt birleştirilmesi ve farklı bir dosyaya dönüştürülmesi evde, laboratuvar veya bir sınıfta kullanılabilecek esnek video yazılımıdır. Media Recorder yazılımı  bir seferde en fazla sekiz farklı video ve ses kaynaklarından alınan verilerin video kayıtları senkronize bir şekilde işlenmesine olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte Observer XT, FaceReader ve farklı özelliklerde kameralar ile uyumlu biçimde çalışabilmektedir.

E-Prime Senkronizasyon Yazılımı

E-Prime® sizin bilgisayar kontrollü veya bilgisayar aracılı olarak yapılması amaçlanan psikoloji ve eğitim alanındaki deneysel araştırmaların tüm analiz ihtiyaçlarını yerine getirmek için bir paket uygulama yazılımıdır. 60'dan fazla ülkede 5.000 'den fazla araştırma kurumları ve laboratuvarları tarafından kullanılan, E-Prime® bilgisayarlı araştırma tasarımı, veri toplama ve analiz için gerçekten kolay kullanımlı bir ortam sağlama özellikleriyle öne çıkmaktadır. E-Prime® araştırma verilerinin doğruluğunu sağlamak için milisaniyelik hassas zamanlama sağlamakla beraber karmaşık ve çoklu değişkenlerin dahil edildiği araştırmaların basit biçimde tasarlanmasına olanak sağlamaktadır.

Biopac MP 160 biyofiziksel veri toplama sistemi

Biopac MP160 biyofiziksel veri toplama sistemi, araştırmalar için toplanması istenen  yaşamsal verilerin elde edilmesi için esnek, kanıtlanmış ve güvenilir  modüler veri topla-ma ve analiz sistemidir. Sistem  16 kanallı  ve ileri düzey analiz performansı sağlayan işletim modülü  ve AcqKnowledge veri analiz yazılımını içermektedir. Biopac MP160 biyofiziksel veri toplama sistemi modülleri electrogastrogram, mikro-elektrot kayıt, noninvaziv kan basıncı ölçümü respirasyon düzeyi ölçümü, kandaki oksijen düzeyi ölçümü, dermo elekreik aktivitesi ölçümü ve elektrik bioimpedence (kardiyak output) olmak üzere 40’dan fazla araştırma alanına uygulanabilmektedir.

BionoMadix®  Kablosuz biyofiziksel giyilebilir veri edinme sistemi

Biopac MP160 biyofiziksel veri toplama sistemi, araştırmalar için toplanması istenen  yaşamsal verilerin elde edilmesi için esnek, kanıtlanmış ve güvenilir  modüler veri toplama ve analiz sistemidir. Sistem  16 kanallı  ve ileri düzey analiz performansı sağlayan işletim modülü  ve AcqKnowledge veri analiz yazılımını içermektedir. Biopac MP160 biyofiziksel veri toplama sistemi modülleri electrogastrogram, mikro-elektrot kayıt, noninvaziv kan basıncı ölçümü respirasyon düzeyi ölçümü, kandaki oksijen düzeyi ölçümü, dermo elekreik aktivitesi ölçümü ve elektrik bioimpedence (kardiyak output) olmak üzere 40’dan fazla araştırma alanına uygulanabilmektedir.

Tobii eye tracker x3- 120 göz izleme sistemi

Tobii Eye Tracker  X3‐120 taşınabilir göz takip cihazıdır. hareketlerini destekleyen ince bir tasarıma sahip bir cihazdır. Cihazın teknik özellikleri ise;

•  X3‐120 taşınabilir göz takip cihazı saniyede 120 örneklem alabilmektedir.

•  X3‐120 taşınabilir göz takip cihazı geniş baş hareketlerini desteklediği için bebek ve çocuklarla yapılan çalışmalarda büyük kolaylık sağlamaktadır.

•  X3‐120 taşınabilir göz takip cihazı, piyasadaki diğer ürünlerden farklı olarak yüz algılama algoritmasına sahiptir. Bu özellik sayesinde veri kaybını en aza indirger.

•  X3‐120 taşınabilir göz takip cihazı 118 gram ağırlığındadır. Bu yüzden laboratuvar dışına rahatlıkla taşınabilmektedir.

•  X3‐120 taşınabilir göz takip cihazı, bilgisayarın işlemcisini kullanmak yerine, kendisine ait harici işlemci ünitesini kullanır. Bu ünite sayesinde göz hareketlerini hızlı bir şekilde yakalamaktadır.

•  X3‐120 taşınabilir göz takip cihazı, bright pupil ve dark pupil tekniklerinin birleşi mini kullanmaktadır. Bu iki teknik sayesinde açık renkli ve koyu renkli gözlerin her ikisinde de kusursuz bir şekilde çalışmaktadır.

Bireysel Araştırma Laboratuvarları

Bireysel araştırma laboratuvarları, 12 metre kare genişliğinde parlaklığı uzaktan ayarlanabilir 12 adet aydınlatma ünitesi, ayarlanabilir dış panjur, dışarıdan, tavandan ve yerden gelebilecek sesleri izole etmek amacıyla akustik izolasyon kaplamaları, harekete duyarlı ve yüksek çözünürlük video kamera sistemi, tek kör gözlem aynası sitemi ve dışarıdan kulaklıkla dinleme olanağı sağlayan ses kayıt sistemi bulunan, zemin izolasyonu anti-bakteriyel akustik halıyla kaplı, içerisinde kapalı malzeme dolapları ve akıllı tahta bulunan araştırma birimleridir. Toplamda üç adet olarak hazırlanan bireysel araştırma laboratuvarları, az sayıda katılımcıyla ve değişkenlerin rahat kontrol edilebileceği araştırmaların yürütülesi amacıyla tasarlanmıştır.

Teknoloji Laboratuvarı

Teknoloji laboratuvarı 30 metre kare alan üzerine tasarlanmış, parlaklığı uzaktan ayarla-nabilir 12 adet aydınlatma ünitesi, ayarlanabilir dış panjur, dışarıdan, tavandan ve yerden gelebilecek sesleri izole etmek amacıyla akustik izolasyon kaplamaları, harekete duyarlı ve yüksek çözünürlük video kamera sistemi, tek kör gözlem aynası sitemi ve dışarıdan kulaklıkla dinleme olanağı sağlayan ses kayıt sistemi bulunan, zemin izolasyonu akustik PVC kaplı, içerisinde akıllı tahta, LED projeksiyon cihazı hareket duyarlı video oyun sistemleri, sabit video oyun sistemleri, kumada edilebilir yansıtma perdesi, 24000btu gücünde inverter klima,  5 kanallı ses sistemi, 50” led televizyon bulunan araştırma birimidir. Teknoloji laboratuvarı, başta bilgisayar destekli öğretim araştırmalarının deney süreçlerinin uygulanması olmak üzere, bilgisayar ve video destekli araştırmaların temel araç gereçlerinin hazırlanması, geçerlik ve güvenirliklerinin uygun koşullar altında sağlanması amacıyla kurulmuştur.

Çok Amaçlı Araştırma Salonu

Çok amaçlı araştırma salonu, 30 metre kare alan üzerine tasarlanmış, parlaklığı uzaktan ayarlanabilir 12 adet aydınlatma ünitesi, ayarlanabilir dış panjur, dışarıdan, tavandan ve yerden gelebilecek sesleri izole etmek amacıyla akustik izolasyon kaplamaları, harekete duyarlı ve yüksek çözünürlük video kamera sistemi, tek kör gözlem aynası sistemi ve dışarıdan kulaklıkla dinleme olanağı sağlayan ses kayıt sistemi bulunan, bir adet duvar piyanosu, 24000btu gücünde inverter klima bulunan, zemin izolasyonu akustik ve anti bakteriyel halı kaplaması bulunan bir araştırma birimidir. Çok amaçlı araştırma salonu, gerek birebir gerekse de küçük grup düzenlemesine dayalı araştırmaların yürütülmesi gerekse de farklı araştırma değişkenlerinin (örneğin, ORFF yaklaşımı, drama öğretimi, müzik uygulamaları, etkileşim temelli uygulamalar)  incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Hareket Analiz Laboratuvarı

Hareket analizi laboratuvarı 45 metre kare alan üzerine tasarlanmış, 16 adet aydınlatma ünitesi, ayarlanabilir dış panjur, dışarıdan, tavandan ve yerden gelebilecek sesleri izole etmek amacıyla akustik izolasyon kaplamaları, harekete duyarlı ve yüksek çözünürlük video kamera sistemi, tek kör gözlem aynası sitemi ve dışarıdan kulaklıkla dinleme olanağı sağlayan ses kayıt sistemi bulunan, zemin izolasyonu akustik PVC kaplı, içerisinde postugrafi analizi sistemi, yürüyüz analizi sistemi, koşu bisikletleri, 24000btu gücünde inverter klima bulunan laboratuvardır. Hareket analizi laboratuvarının amacı bilgisayar ortamında ileri teknoloji ile yapılan harekete (yürüyüş ve denge) yönelik değerlendirmelerin sağladığı  objektif sonuçlara ulaşmak ve  bilgisayar temelli hareket ve postüral kontrolü değerlendiren sistemlere duyulan gereksinimleri yerine getirmektedir. Bununla beraber Çocuklara uygulanan motor müdahale programlarının muhtemel etkileri (yürüyüş ve denge fonksiyonları) daha güvenilir olarak ölçülmesi ve izlenemesi bununla beraber  motor programların yanı sıra ilave müdahalelerin (örnek; ortez) de işlevselliği objektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda denge için Neurocom Smart Equitest CRS sistemi, yürüyüş için Gait Rite sisteminden yararlanılmaktadır.

Motor Gelişim Birimi

Motor gelişim birimi 30 metre kare alan üzerine tasarlanmış, parlaklığı uzaktan ayarla-nabilir 12 adet aydınlatma ünitesi, ayarlanabilir dış panjur, dışarıdan, tavandan ve yerden gelebilecek sesleri izole etmek amacıyla akustik izolasyon kaplamaları, harekete duyarlı ve yüksek çözünürlük video kamera sistemi, tek kör gözlem aynası sitemi ve dışarıdan kulaklıkla dinleme olanağı sağlayan ses kayıt sistemi bulunan, 24000btu gücünde inver-ter klima bulunan, zemin izolasyonu akustik ve anti bakteriyel halı kaplaması bulunan bir araştırma birimidir. Birimin içerisinde üç açılı yüksekliği ayarlanabilir mobilizasyon yatağı, motor gelişim geriliği olan çocuklar için ayakta durma sehpası, egzersiz matı, çeşitli boylarda walkerlar, pilates topları, boy aynası, merdiven, masa, sandalye, spastisitesi olan çocuklar için pozisyonlama yastıkları, ergoterapi materyalleri, test araçları, rulo yastıklar, tırmanma barı, askılı yürüteç ve trambolin bulunmaktadır. Bu birimin amacı, hem 0-6 yaş aralığına motor gelişim geriliği gösteren bireylere motor gelişimi destekle-t yici eğitimler verme, ev çalışmaları planlama, değerlendirme hizmetleri sunma ve motor gelişim etkinliklerine yönelik araştırmaların sürdürülmesidir. Birim içerisindeki çalışma-lar. fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında bir öğretim üyesi ve uzman tarafından yürütülmektedir.