Gelişimsel Destek Birimi

Enstitü bünyesinde Gelişimsel Destek Birimi (eski adıyla Gelişimsel Yetersizlik Uygulama Birimi) 1997 yılında kurulmuş ve 2002 yılında genişletilmiştir. Gelişimsel Destek Birimi'nde aşağıdaki hizmetler/uygulamalar yürütülmektedir:

Bireysel ve Grup Eğitimi:Gelişimsel Destek Birimi bünyesinde şu anda yaklaşık 110 gelişimsel yetersizliği olan çocuğa (Otizm Spektrum Bozuklukları, Down Sendromu, Zihinsel Yetersizlik ve diğer gelişimsel yetersizlik grupları) bireysel (50) ve grup (60) eğitim / gelişimsel destek hizmeti verilmektedir. Bireysel eğitim haftada bir gün 1 saat 45 dakika grup eğitimi ise haftanın her günü sabah grubu için 9:00-12:00 öğleden sonra grubu için 14:00-17:00 saatleri arasında 3 saat olarak sürdürülmektedir.

Destekleyici Hizmetler (Yüzme ve Spor): Gelişimsel Destek Birimi'nde hizmet alan çocuklar aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Yüzme Havuzu'nda yüzme (aquaterapi) ve Spor Bilimleri Fakültesi işbirliği ile de spor etkinlikleri gibi hizmetler ile desteklenmektedir.

Eğitsel/Gelişimsel Değerlendirme: Gelişimsel Destek Birimi bünyesinde her gün ve her hafta düzenli olarak psikolojik, eğitsel ve gelişimsel değerlendirmeler gerçekleştirilmektedir.

Psikolojik Danışmanlık: Gelişimsel Destek Birimi'nde gelişimsel yetersizliği olan çocukların ailelerine yönelik bireysel ve grup psikolojik danışma hizmetleri sunulmaktadır.

Araştırma: Gelişimsel Destek Birimi'nde gelişimsel yetersizliği olan çocuklar ve aileleri ile ilgili farklı konu başlıklarında araştırmalar yapılmakta, projeler yürütülmekte ve lisansüstü tezlere yönelik uygulama olanağı sağlanmaktadır. 

Profesyonel Gelişim: Gelişimsel Destek Birimi'nde  lisans ve yüksek lisans öğrencilerine uygulama alanı sağlama bakımından profesyonel gelişime olanak sunmaktadır.

Gelişimsel Destek Birimi Fotoğrafları