Sıkça Sorulan Soruları aşağıdaki bölümden görebilirsiniz. İncelemek istediğiniz başlığa tıklamanız yeterlidir.

Kurumunuzda eğitim alabilmek için ne yapmalıyım?

Kurumumuz sekreterliğinden (Tel no: 3350580-4971) görüşme randevusu almanız gerekmektedir. Randevunuza geldiğinizde çocuğunuzun durumu ile ilgili elinizdeki tüm belgeleri/raporları getirmeyi unutmayınız. Yönlendirildiğiniz görüşme ekibi tarafından çocuğunuz sizinle birlikte genel bir değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sırasında ve sonrasında sizinle de görüşülerek çocuğun özellikleri hakkında bilgi alınır. Görüşme ekibi, çocukla ilgili değerlendirme sonuçlarını aileyle paylaşır ve ailenin sorularını cevaplandırır. Çocuk özelliklerine göre kurumumuzda grup veya bireysel eğitim için bekleme listemize alınır ya da uygun kurumlara yönlendirmeler yapılır.

Kurumunuzda nasıl bir eğitim vermektesiniz?

Kurumumuzda Gelişimsel Destek Birimi'nde bireysel ve grup eğitimi verilmektedir. Grup eğitimi haftada 5 gün 9:00-12:00 ve 14:00-17:00 saatleri arasında verilmektedir. Bireysel eğitim saatleri ise haftada 1 gün 1 saat 45 dakikalık seanslar şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Hemen başvursam eğitim almak için ne zaman sıra gelir?

Kurumumuza gelen her çocuk görüşmeden sonra ailenin isteğine göre bekleme listesinde sıraya konur. Sıranın ne zaman geleceği bekleme listesindeki duruma bağlıdır.

Kurumunuza ait hesap numarası nedir?

Engelliler Araştırma Enstitüsü Hesap No: TC Ziraat Bankası Anadolu Üniversitesi Bürosu 40013071-5009

Çocuğum başka bir kurumdan eğitim alıyorken kurumunuzun bekleme listesinde kalabilir mi?

Evet, başka bir kurumdan eğitim alırken Engelliler Araştırma Enstitüsü'nün eğitim-öğretim hizmetlerinden yararlanabilmek için bekleme listesinde yer alınabilir. Talebiniz ve koşullarımızın uygun olduğu durumlarda çocuğunuzun durumu yeniden değerlendirilebilir.

Kurumunuzda Danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

Enstitümüzde ailelere ve çocuklara danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Ailelere yönelik haftalık olarak bireysel ve grupla aile danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Ayrıca, yaşı kurumumuzda eğitim almaya uygun olmayan çocuklar ve ailelere yönelik de değerlendirme ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Kurumunuzda tanı konulabiliyor mu?

Engelliler Araştırma Enstitüsü'nde tıbbi bir tanı koyma çalışması yürütülmemekte iken çocuğun gelişimsel/eğitsel değerlendirmesine dayalı durumu ortaya konmaktadır.

Kurumunuzda zeka testi uygulanmakta mıdır?

Engelliler Araştırma Enstitüsü'nde zeka bölümü puanı belirleme vb. türde tanılama çalışmaları yapılması yönünde test eğitimlerinin alınması planlanmaktadır. Enstitü'de hangi testtlerin kullanıldığı yakında sitemizde yayınlanacaktır.

Çocuğum kurumunuzda eğitim almasa da kurumunuzdan çocuğumun özellikleriyle ilgili nasıl yardım alabilirim?

Enstitü'de bireysel ve grup eğitimi almayan ya da il dışından gelen çocuk ve ailelere yönelik bilgilendirici eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmekte iken durumu uygun olan çocuklar ve ailelere yönelik eğitim programları planlanmakta ve uygulanmaktadır.